Our forum is the right place for exchanging infos, searching for help or helping others. Meanwhile there are many thousand posts, so please use our 'Search' function if you are looking for a special topic. 

Because the forum is used more often for unauthorized advertising, we have decided to close it for new posts.

Who still wants to browse the old posts can do this with pleasure.

trust7 members in your neighborhood

Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Holders

Toggle
Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Holders s e 4/16/04 7:06 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Guvenc Gulce 4/16/04 8:14 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Devrim Erdem 4/16/04 10:13 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol s e 4/19/04 9:14 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol s e 4/19/04 9:18 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Tolga Simsek 5/17/04 8:22 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol F E 6/2/04 4:47 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol F E 6/2/04 4:49 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Devrim Erdem 6/2/04 11:29 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Guvenc Gulce 6/3/04 12:22 AM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Kim Nerede? 6/3/04 2:52 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol adnan a 6/7/04 5:24 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol adnan a 6/8/04 9:37 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Kim Nerede? 6/24/04 5:11 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Guvenc Gulce 6/24/04 5:42 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Ridvan Özdemir 6/26/04 4:31 AM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Kim Nerede? 1/6/05 11:13 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Guvenc Gulce 1/6/05 11:37 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Kim Nerede? 1/6/05 11:58 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Guvenc Gulce 1/7/05 12:16 AM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Kim Nerede? 1/7/05 12:39 AM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol bune bu 1/9/05 5:53 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Fatih Karadag 3/12/05 5:29 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Guvenc Gulce 3/12/05 6:04 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Bakhit Bakiev 5/7/05 7:03 PM
Re: Türk GC'li varmi? / Suche Türkische GC'ler / Looking for Turkish GC Hol Bakhit Bakiev 5/7/05 7:09 PM
Merhabba Arkadaslar,
Benim bi sorum olacak.

Türk olarak ARB 1/80 anlasmasina göre özel bir hakkimiz varmis Bilen varmi ?

============
Hallo,
Ich habe da eine frage.

Als ein Türkischer Staatsbürger sollen wir gemäss ARB 1/80 sonder rechte haben. Irgendjemand der mehr darüber weiss?

============
Hi,
I've a question.

I've heard that it gives an extra Agreement for Turkish citizens (ARB 1/80). Does anybody have more info about this ?
0 (0 Votes)

Merhaba
Duyduklarinda haklisin.. Almanya ve Turkiye arasinda 1960li yillarda yapilan Ankara Antlasmasi Turk Yesil kart sahiplerinin bazi haklardan yararlanma olanagi doguruyor.. Ayrintilari asagida bulabilirsin..

Ankara Antlasmasi ve sagladigi haklar konulari:
http://www.tcberlinbe.de/tr/yararlibilgiler/calisma1.htm
http://www.calisma.gov.tr/mevzuat/diger_ulkeler/almanya.htm
http://www.aufenthaltstitel.de/aharb180.html

Almanyada 4 yil calisan bir Turk vatandasi, sinirsiz calisma hakkina sahip olmaktadir.. Bu antlasmadan dolayi Turkiye Vatandaslari Almanya'da, AB Ulkesi vatandaslarindan daha kotu, fakat 3. Ulke vatandaslardan daha iyi haklara sahiptirler.. (Yesil kartli Turkleri bu durum nasil etkileyecek tam bilemiyoruz, cunku ilk yesil kartli Turk'un 4 senesi dolmus durumda degil..)

Bu konular Turkce olarak asagidaki gruplarda da tartisilmaktadir.
Almanya'da yasayan "Beyaz Yakali" Turklerin tartistigi Yahoo Gruplar:
http://groups.yahoo.com/group/almanya_network/
http://groups.yahoo.com/group/almanyesilkarti/

Umarim isinize yarar..

Lacrima

Hello

You are correct about what you have heard... Because of a special agreement called "Ankara Agreement"
between Germany and Turkey which was signed around 1960s, Turkish Citizens enjoy some privileges
compared to other non-EU nationals.

More information can be found regarding Ankara Aggrement here(in Turkish only):
http://www.calisma.gov.tr/mevzuat/diger_ulkeler/almanya.htm
(in German)
http://www.aufenthaltstitel.de/aharb180.html

A Turkish citizen who works 4 years legally in Germany has the right to apply for a
"Work Authorization" (Arbeitsberechtigung). Because of the mentioned Aggreement, A Turkish
Citizen's position is worse than an EU Citizen but better than a third country citizen(non EU)
when he/she starts to work in German Market. (But how this might affect a Turkish GC Holder
is still a bit mysterious because the first Turkish GC Holder did not complete his first 4 years yet..)

These topics are also being discussed in the following yahoo discussion groups: (in Turkish)
http://groups.yahoo.com/group/almanya_network/
http://groups.yahoo.com/group/almanyesilkarti/

Hope this helps

Lacrima
0 (0 Votes)

Merhaba,

I have been here for more then 2.5 years now, I wonder who is going to experience this adventure first.

Maybe it is a good idea to assist him/her during his/her application.

Regards,

Atreides
0 (0 Votes)

Arkadaslar ben yaklasik 3,5 yildir Almanyadayim. Sizin cevaplariniz üzerine Yabancilar subesine basvurdum. Bana istersem Pasaportumdaki S
0 (0 Votes)

Arkadaslar,

Cevaplariniz icin tesekkurler. Ben yaklasik 3,5 yildir Almanyadayim. Cevaplarinizdan sonra Yabancilar subesine basvurdum. Bana 3 seneyi doldurdugum icin istersem Pasaportumdaki Sirket kisitlamasini kaldirabileceklerini söylediler. Yani GC statüsüden 3.yildan ititbaren kurtulmak mümkün. Ayrica istersem IHK'ya basvurarak serbest olarak da calisabilecegimi söylediler. Yalniz tek sinirlama IT disinda bir is yapilamamasi.

4.seneden itibaren ise bu sinirlamadan da kurtulabiliyormusum. Yani sinirsiz oturma verebileceklerini söylediler.

Bilginize,
Slm
0 (0 Votes)

Merhaba ...

Bugun ben de bu konu uzerine Ausländeramt 'ta yetkililer ile gorustum. Tam olarak bilmiyorlardi ama arastirip daha sonra beni telefonla radilar. Konu dogrudur. Turk vatandasi olan GC 'ler 5 yil sonunda Almanya'da kalabiliyor.

3 yil almanya'da kalip "selbständig" calisma hakki alan arkadas var mi ? IHK 'ya basvuru ile ilgili bilgisi olan var mi ?

selamlar.
TSi - Kaufbeuren ( Muenchen)
0 (0 Votes)

Selamlar,

Hamburg ve cevresinde olan GC'liler varsa tanisabiliriz.
0 (0 Votes)

yanlislikla submit ettim az önce pardon, adim Fazli Ersoz, 2001'de geldim

iletisim icin fersoz at gmx dot de
sevgiler
0 (0 Votes)

Herkese Selam,

Selbstaendig olmak icin cabalamaktayim. IHK vs ile konustum. Eger basarirsam haberiniz olur emoticon

Atreides
0 (0 Votes)

Selam Atreides
Durumdan bizleri de haberdar et.. "selbständig" olmak icin yaptigin basvurulari, gerekenleri vs ayrintili yazarsan cok makbule gecer..
Iyi Günler

Lacrima

PS: Yeni göcmen yasasi beklenen sekilde cikarsa, sinirsiz oturma izni kapisi da acilacak gibi yesil kartlilara..
0 (0 Votes)

Merhaba,

Ne zaman göcmenler yasasi onaylanmis olacak bilen varmi?
Simdi basvuru yapsak yine süresiz oturma iznine sahip olabilirmiyiz?
3,5 yildir GC olarak buradayim.
0 (0 Votes)

Merhaba Arkadaslar,

Türk olarak ARB 1/80 anlasmasina göre sahip oldugumuz haklarda anlamadigim bir nokta var, bilgisi olan varsa sevinirim.

3 yillik ve 4 yillik yasal calismadan sonra sahip oldugumuz haklar'i almak icin bu süreyi ayni sirkette mi doldurmak zorundayiz?
Benim kanunun Almanca aciklamasini okudugumda durumu öyle anliyorum.

"Nach drei Jahren ordnungsgemäßer Bescheftigung bei demselben Arbeitgeber kann er sich vorbehaltlich des Vorrangs der Arbeitnehmer aus EU-Mitgliedstaaten für den gleichen Beruf bzw. in der gleichen Branche auf jedes andere Stellenangebot eines Arbeitgebers seiner Wahl bewerben. Nach vier Jahren ordnungsgemäßer Beschäftigung hat er schließlich freien Zugang zu jeder Beschäftigung im Lohnoder Gehaltsverhältnis."
0 (0 Votes)

Merhaba ...

Bu yukardaki sorumla ilgili tecrübeli bir avukat taniyan varsa, bana telefonunu verebilirse sevinirim ...
0 (0 Votes)

Dün Münih Auslandaramta (Pocistr.) gittim. GC ile buraya geldigimi söyledim ve süresiz oturma iznini sordum. 5 yildan önce süresiz oturma iznini vermediklerini söyledi. Yeni yasanin anca seneye cikacagini ve 4 yil sonunda süresiz oturma izni alma gibi syelerin söz konusu olmadigini söyledi.

Adam sinirli bir havada tersler gibi cevapladi. Almanlarin hic hoslanmadigi konular bunlar tabi.

Sadece yasadigimi yazmak istedim.
0 (0 Votes)

Kizsada, köpürsede yapabilecegi bisi yok ki.. bence gercekten hakkini almak istiyorsan, bir avukatla bu isi hallet..

benim bildigim 4 sene sonunda calisma hakki(Arbeitsberechtigung)
hakki kazaniyorsun(Sinirsiz oturma ile karistirma bunu).. yani istedigin her isi yapabilirsin 4 yilin sonunda.. sen is bulunca da oturma iznini uzatmak zorundalar.. tavuk mu, yumurta mi, yumurta mi tavuk mu hikayesi gibi bu calisma oturma izni/hakki..

Bence, su an calistigin is de bir risk yoksa.. 5 seneyi bekle.. ve 5 sene sonunda zaten alirsin sinirsiz oturma iznini.. ama su an calistigin isden cikicaksan falan, bir avukat yardimiyla, calisma hakkini, 4 seneyi doldurgun icin sorunsuz alman lazim bence..

Kolay Gelsin

Lacrima
0 (0 Votes)

Merhaba arkadaslar. Ben Tükiyeden 5 yil kadar önce Dortmund Üniversitesinde okumak icin geldim ve de halen ögrenciligim devam ediyor. Almanya´ya geldikten cok kisa süre sonra Türkiye´den deprem bölgesinden geldigim icin özel bir calisma izni icin Ausländerbehörde´ye basvurdum. Bana haftada 19 saatlik özel bir calisma izni verdiler. Cok kisa süre sonra bir restoranda is buldum ve ögrenimimin yaninda calismaya da basladim. Bu restoranda 4 yil boyunca calistim. Bu 4 yil icinde sadece bu restoranda calistigim zamanlardan su an elimde 36 adet Lohnabrechnung´um var. Bu 19 saatlik calisma izninin disinda bir de yilda 90 günlük calisma iznim var (tüm diger ögrencilerin oldugu gibi). Ben bu 90 günlük calisma iznimi daha fazla para kazanabilmek icin yaz tatillerinde Mercedes´te calisarak kullandim. Yani restoranda calisirken patronla konustum. Gittim Mercedes´te 2-3 ay calistim Sonra tekrar dönüp restoranda calistim. Bunu 4 yil icinde üc kez yaptim. Yani bu 4 yil icinde 36 ay restoranda 7 ay da Mercedes´te calistim. Geriye kalan calismamis oldugum 5 ay da Türkiye´de tatilde gecti.
Simdi geliyorum asil konuya:
Gecen ay ARB 1/80 den yararlanarak Aufenthalserlaubnis almak icin Ausländerbehörde´ye basvurdum. Bana calismis oldugum restorandan ayrilip Mercedes´e gittigim icin (ve bunu üc kez yaptigim icin) ARB 1/80 in 2. maddesine uymadigimi ve Aufenthalserlaubnis veremeyeceklerini söylediler. Cünkü restorandaki calismam "ununterbrochen" degilmis. Calismam "ununterbrochen bei ein und demselben Arbeitgeber" olmasi gerekiyormus Aufenthalserlaubnis alabilmek icin. Ben yasanin genel hatlarinda böyle bir detay görememistim. Sonradan yaptigim arastirmalarda su linki buldum; http://www.aufenthaltstitel.de/aharb180.html#25
Burda durum cok detaylariyla ele alinmis.
Bu linkte yazilanlar yasanin kendisi midir yoksa Alman hükümetinin yaptigi yasa yorumlari midir onu da bilmiyorum. Ben hukukcu degilim ve bu yazilanlari anlamakta güclük cekiyorum. Hergün internette 5-6 saat bu konuyu arastiriyorum. Ama Google´dan arattigim yazilarin hemen hepsi Almanca. Neden Türkce kaynaklar bu kadar az? ARB 1/80 ile ilgili 3-5 tane Türkce (onlar da üstünkörü yazilmis, cogu konuyu sadece özetlemis yazilar) bunun yaninda yüzlerce Almanca yazi var.
Özetle; Oturum vermiyorlar. Neden? Cünkü “unterbrechen” yapmisim. Ya, ben restorandan her ayrilisimda geri dönecegimi bildirmistim ve de döndüm de. 4 yil icinde 36 ay bu restoranda calismisim. Her yil 2-3 ay Mercedes´te calisip geri dönmüs olmam "unterbrechen" sayiliyor. Bana cok mantiksiz geliyor. Bunca yil calismamin bana hic mi getirisi yok? Bu duruma inanamiyorum.
Ben artik bunaldim. Hukukcu arkadaslar varsa, ya da bu konuyla yakindan ilgilenen birileri varsa bana yardimci olabilirse cok ama cok sevinirim. Simdiden cok cok tesekkürler.
0 (0 Votes)

Merhaba arkadaslar,

GC li olup simdiye kadar oturma izni veya calisma izni süresiz olmus olan varmi? Neredeyse 5 yil olacak ilk GC lerin bu ülkeye ayak basmasi.

Selamlar
0 (0 Votes)

Süresiz oturma izni alan daha yok. Süresiz calisma izni diye de bisi yok ama Arbeitsberectigung(Calisma Hakki) alan bircok kisi taniyorum.(GC olarak gelip.) Calisma hakki demek, istediginiz iste calisabilmekte özgürsünüz demek. Calisma hakki 4 sene sonunda aliniyor.
Yeni yasa ile calisma hakki yerine, oturma iznine her isi yapabileceginiz yazilacak. Daha fazla bilgi icin:

http://www.xonder.at/cgi-bin/yabbserver/foren/F_0134/YaBB.cgi?board=arbeit;action=display;num=1103833107;start=2#2

5 sene sonunda ise NE (Sinirsiz oturma iznine) basvurulabilir. Bu arada ilk GC lerin 5 seneleri 2005 Agustosunda dolacak.
0 (0 Votes)

- ekim sonundan beri issizim.
- GC li olarak dört yildan daha fazladir buradayim.
- vizemde hala eski is yerinin ismi yazili.

vize konusunda ne yapmaliyim bilmiyorum. Cünkü GC ile ilgilenen bir yetkili e-mail yazismamda GC lilerin issiz kaldiktan sonra 6 ay süre taniniyormus is bulmalari icin.

simdi vize degisimi icin gittigimde sorunla karsilasmakda istemiyorum. is bulmaya calisiyorum.
dört yil sonunda her isi yapabilecegimide bilmiyordum.

münihte yasiyorum ve burada yasayan gc lilerlede tanismakdan memnun olurum.
0 (0 Votes)

Ekim sonundan beri issiz olupda hala arbeitsamt a gitmediysen, suclu duruma dusebilirsin.
Issizlik parasina basvurmadin mi ?

4 sene calistiysan, bence hic korkmana yok. Gerektiginde bir avukatla hareket et. 4 sene sonunda Türk vatandasi olarak her iste(istersen dönercide bile :-) calisma hakkin var. 4 seneyi de 5 seneye bagladigin zaman(arada bulabilecegin 1 senelik gecici bir isle), sinirsiz oturma iznini alabilirsin.

Özet olarak, 4 sene almanyada kanunlara uygun calismis bir Türk vatandasini, kendi istemedigi sürece kolay kolay Almanyadan cikaramazlar ama kisinin haklarini bilerek hareket etmesi lazim tabi.
0 (0 Votes)

issizlik parasi aliyorum su anda.

eger gercekten her isi yapabileceksem, hemen "GreenCard Dönerci" diye bir yer acacagim emoticon

cevabin icin tesekkürler.
0 (0 Votes)

turk vatandaslarinin ab ulkelerinde ki haklari:

ornek mahkeme kararlari:

http://www.tcberlinbe.de/tr/yararlibilgiler/ornekmk.htm

umarim biraz fikir verir.
0 (0 Votes)

Merhabalar,
Önca GC hakkında bilgim yok, entschuldigung!
Ben İzmir'de bir makina mühendisiyim. Bu siteyi yeni keşfettim. Almanca öğreniyorum ve Ich will Deutsch sprechenemoticon Almanca mailleşmek istiyorum (fatihkkk2000@yahoo.com). Umarım cevap veren bir arkadaş vardır.
0 (0 Votes)

Hallo Schwarzberg,
Wenn Du dich mit jemandem auf Deutsch per e-mail unterhalten willst, dann solltest Du deinen Beitrag auch komplett auf Deutsch schreiben. Sonst die andere Teilnehmer verstehen nicht, was du willst emoticon

In diesen Foren, handelt es sich mehr um die Probleme der GC-Inhabern. Es wird hier normalerweise Englisch gesprochen. Falls dein reines Ziel, deine Deutschkenntnisse zu verbessern ist, dann bist du hier vielleicht nicht so richtig.

Viele Grüsse,

Lacrima
0 (0 Votes)

Selam Arkadaslar!
Ben Uzbekistanliyim, turkceyi cok fazla anlamiyorum, lekin inglizceyi daha anlamiyorum,
turkce yaziyi gorup sevindim.
Benim emailma bu sayitin mektubu geldiginden
beri taniyorum bu sayiti, lekin bu sayitta ne yapisi anlamiyorum.Ama Almaniyada islemek istegim var.
Sizlerden iltimazim,benim emailime bahtik@yandex.ru
yaziverseniz, anlatsaniz ne yapis gerektigini,
cok-cok tesekkurler !
0 (0 Votes)

Selamun Aleykum Turk kardesler!
Bana yardim ettseniz cok memnun olurdum.
Yani benim emailima yazsaniz
bahtik@yandex.ru
bu sayt nicin gerektigini!
Tesekkurler!
0 (0 Votes)

Recent Bloggers Recent Bloggers

trust7
Stars: 39
Date: 3/9/19
VAK
Stars: 124
Date: 2/25/18